Złoto Maroka – garść interesujących faktów
Doskonale znamy olej arganowy i jego cudowne właściwości pielęgnacyjne. Marokańskie płynne złoto jest wykorzystywane w kosmetyce od lat, a odżywianie włosów olejem arganowym to podstawa codziennej pielęgnacji wielu kobiet. Jeśli korzystamy z dobroci tego naturalnego olejku, warto lepiej przyjrzeć się tej substancji. Przedstawiamy kilka bardziej lub mniej znanych faktów na temat olejku arganowego.
FAKT 1
Nasiona drzewa arganowego pozyskuje się z kozich odchodów.
Choć brzmi to dość nieprawdopodobnie, nasiona do tłoczenia tradycyjnego oleju arganowego zbiera się z kozich odchodów. Ręczne wytworzenie olejku arganowego polega na zmieleniu nasion arganii żelaznej do momentu, w którym uzyskuje się oleistą pastę. Sęk w tym, że ziarna trudno jest otworzyć, dlatego zbiera się je po wypluciu lub wydaleniu przez kozy, aby łatwiej było je rozłupać. Oczyszczone rozłupuje się, praży na słońcu i mieli w ręcznych żarnach razem z wodą. Spokojnie, tradycyjnej metody produkcji olejku nie stosuje się w dzisiejszej masowej produkcji oleju arganowego. Aktualnie olej tłoczy się maszynowo, a nasiona drzewa arganowego są ochraniane przed kozami w okresie owocowania drzewa.
FAKT 2
Drzewo arganowe rośnie wyłącznie na terenie Maroka.
Olejek arganowy nie bez powodu jest jednym z droższych olejków roślinnych, które wykorzystuje się w kosmetyce. Drzewo arganowe (Argania Spinosa) rośnie wyłącznie na terenach równiny Souss w Maroku. Obszar występowania drzewa arganowego to tylko 800 hektarów na całym świecie. Teren ten objęty jest ochroną dla cennych zasobów przyrodniczych i oznaczony jako rezerwat biosfery UNESCO.
FAKT 3
Olej arganowy ma specyficzny, intensywny kozi zapach.
Wiele osób porównuje zapach olejku arganowego do koziego sera, ale nie ma to nic wspólnego z tradycyjną metodą wytłaczania tego oleju, ponieważ aktualnie wszystko odbywa się mechanicznie. Intensywność zapachu żółtobrązowego olejku arganowego jest bardzo charakterystyczna i specyficzna tylko dla tego oleju.
FAKT 4
Czysty olejek arganowy nadaje się do zjedzenia.
Olejek arganowy wykorzystujemy w kosmetyce lub leczeniu różnego rodzaju schorzeń, ale zazwyczaj traktujemy go w kategoriach preparatu do stosowania zewnętrznego. Olejek arganowy jest także olejem spożywczym, który nadaje się bezpośrednio do spożycia np. jako dressing do świeżej sałaty, warzyw lub sera feta, a także jako składnik marynat do mięs oraz ryb. Berberowie zamieszkujący rejony Północnej Afryce stosują olej arganowy jako „berberyjską nutellę”, czyli amlou (mieszaninę migdałów, orzeszków ziemnych, miodu i oleju arganowego).
Specyficzny zapach??! ten olej śmierdzi!
bez przesady. Ma niefajny zapach ale da się wytrzymać
Serio? A chciałam sobie kupić do włosów 🙁 nie lubię intensywnych zapachów.
To nie kupuj samego olejku tylko jakiś gotowy gdzie w składzie jest arganowy. Bardzo wiele jest takich olejków na rynku, np. moroccanoil albo nanoil,. Jest ich baaardzo dużo ale większość ma dodtkowo parabeny, silikony i inne świństwa. 🙂
Moroccanoil ma moim zdaniem intensywny zapach. Mnie nie odpowiadał
Ja jestem zadowolona z nanoila, bo ma bardzo dobry skład i delikatnie pachnie.
olej z kozich bobków, hihihi żartuje 😀 mam i stosuje. Super, naturalny kosmetyk.
Uzywam ale tylko w kuchni. Robię czasami amlou- bardzo prosta do zrobienia i pyszna 🙂 samo zdrowie! 🙂
a ja nawet nie wiedzialam że nadaje się do jedzenia 🙂
Ten kosmetyczny się nie nadaje, trzeba kupić spożywczy. 🙂
Wszystko jasne dlaczego ten olej aż tyle kosztuje.
Dokładnie. Jak jest tani to można być pewnym że niewiele w nim prawdziwego olejku arganowego
Sprawdziłam w kilku sklepach online i jest duży wybór wśród olejków arganowych. Nie wiem który jest z nich najlepszy :/ Ciężko wybrać jak ktoś jest zielony w temacie..
mam ten sam problem a chce kupić ten olejek i używać go do twarzy ( mam cerę trądzikową )
na trądzik też jest dobry olej tamanu
Tamanu to dopiero śmierdzi!! ale jest super jeśli chodzi o rózne wypryski. Ja go używam punktowo i bardzo łagodzi skórę.